Vicor Corporation VI-25D-EY-F1
VI-25D-EY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25D-EY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VI-25D-EY-F1.pdf
Availability of VI-25D-EY-F1
QUANTITY
VI-25D-EY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25D-EY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-25D-EY-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25D-EY-F1
Related LinksVI-25D, VI-25D-EY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25D-EY-F1 Details Description
Related parts for VI-25D-EY-F1
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC WHITE 6'/72" datasheet.pdf
CONN HEADER 4 PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 410MA 450 MOHM datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
High Speed, Dual, 2 A MOSFET Driver IC datasheet.pdf