Vishay/Vitramon VJ0402D1R3BXAAP
VJ0402D1R3BXAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R3BXAAP
Brief Description
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R3BXAAP.pdf
Availability of VJ0402D1R3BXAAP
QUANTITY
VJ0402D1R3BXAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R3BXAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R3BXAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R3BXAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R3BXAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R3BXAAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R3BXAAP
Connector Quick Connect Receptacle 22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf