CUI Inc. VSK-S25-24U
VSK-S25-24U picture photo
Mfg. Part Number
VSK-S25-24U
Brief Description
CONV AC/DC 25W 24V 1.1A PCB
Datasheet Download
VSK-S25-24U.pdf
Availability of VSK-S25-24U
QUANTITY
VSK-S25-24U Order Process
Ship out your order
Specifications of VSK-S25-24U
Internal Part NumberEIS-VSK-S25-24U
RoHS InformationVSK-S25 Series Cert of Compliance
3D ModelVSK-S25-24U
PCN Design/SpecificationVSK-S1,VSK- S2 Series 15/Sep/2015
Standard Package20
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyAC DC Converters
SeriesVSK-S25
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.1A
Power (Watts)25W
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
ApplicationsCommercial
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Efficiency85%
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.75" L x 1.89" W x 0.94" H (70.0mm x 48.0mm x 24.0mm)
Power (Watts) - Max25W
Line Regulation±0.5%
Load Regulation±1%
ApprovalsCE, cULus, EN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VSK-S25-24U
Related LinksVSK-S, VSK-S25-24U Datasheet, CUI Inc. Distributor
VSK-S25-24U Details Description
Related parts for VSK-S25-24U
GDT 90V 10KA datasheet.pdf
SW ROLL PLUNGR SNAP SPDT 9' 240V datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
3M 4930 VHB 1/2" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf