TDK Corporation C2012X7S2A154M085AB
C2012X7S2A154M085AB picture photo
Mfg. Part Number
C2012X7S2A154M085AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X7S 0805
Datasheet Download
C2012X7S2A154M085AB.pdf
Availability of C2012X7S2A154M085AB
QUANTITY
C2012X7S2A154M085AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C2012X7S2A154M085AB
Internal Part NumberEIS-C2012X7S2A154M085AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Mid Voltage Capacitors Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductMid Voltage X7S-100V MLCCs
C-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C2012X7S2A154M085AB
Related LinksC2012X7S2, C2012X7S2A154M085AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C2012X7S2A154M085AB Details Description
Related parts for C2012X7S2A154M085AB
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
DIE POINT M5298D5.29 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
CRIMPING PLIERS CONDUIT LUGS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT RECP datasheet.pdf
Isolated Precision Half-Bridge Driver, 4 A Output IC datasheet.pdf