ITT Cannon, LLC CA3102E20-27SBF80A176
CA3102E20-27SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-27SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-27SBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-27SBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-27SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-27SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-27SBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-27SBF80A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-27SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-27SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-27SBF80A176
TVS DIODE 75VWM 14DIP datasheet.pdf
IC MUX/SW ANLG LV CMOS 16-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 9COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 36POS WIRE W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 21 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf