Vishay/Dale CRCW040236K5FKEDHP
CRCW040236K5FKEDHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW040236K5FKEDHP
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
CRCW040236K5FKEDHP.pdf
Availability of CRCW040236K5FKEDHP
QUANTITY
CRCW040236K5FKEDHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW040236K5FKEDHP
Internal Part NumberEIS-CRCW040236K5FKEDHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW040236K5FKEDHP
Related LinksCRCW04023, CRCW040236K5FKEDHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW040236K5FKEDHP Details Description
Related parts for CRCW040236K5FKEDHP
CAP MICA 22PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 25A AC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 4A TO263AB datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 1A SOLDER datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND AMBER PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 5W L BEND datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1.5% 16-TSSOP datasheet.pdf