Amphenol Aerospace Operations D38999/26WE99SA
D38999/26WE99SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE99SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WE99SA.pdf
Availability of D38999/26WE99SA
QUANTITY
D38999/26WE99SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE99SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE99SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert17-99
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE99SA
Related LinksD38999/, D38999/26WE99SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WE99SA Details Description
Related parts for D38999/26WE99SA
CONN HEADER 26POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 1.8V 27W OUT datasheet.pdf
CAP CER 32PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SPLICE 12-16AWG THRU datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
AIR CYLINDER BIMBA 38-050 datasheet.pdf
3M 4929 VHB 1.5" CIR - 5/PACK datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 700MA 743 MOHM datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf