Hirose Electric Co Ltd DF4-14P-2R28
DF4-14P-2R28 picture photo
Mfg. Part Number
DF4-14P-2R28
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
Brief Description
CONN PLUG 14POS AWG28 STRAIGHT
Datasheet Download
DF4-14P-2R28.pdf
Availability of DF4-14P-2R28
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF4-14P-2R28 Order Process
Ship out your order
Specifications of DF4-14P-2R28
Internal Part NumberEIS-DF4-14P-2R28
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Board In, Direct Wire to Board
SeriesDF4
PackagingBulk
Connector TypeIndividual Wires
Number of Positions14
Cable Pitch0.079" (2.00mm)
Board-Side Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
Cable TerminationIDC
Wire Gauge28 AWG, Stranded
FeaturesClosed End
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Number of Positions LoadedAll
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF4-14P-2R28
Related LinksDF4-14, DF4-14P-2R28 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF4-14P-2R28 Details Description
Related parts for DF4-14P-2R28
IDC CABLE - APR16B/AE16G/X datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 21A 4 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
PLUNGER CLIP RED 10A 2.50" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.7 OHM 5% 280W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES 14K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf