Vishay/Dale RLR07C5604GMRSL
RLR07C5604GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C5604GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.6M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C5604GMRSL.pdf
Availability of RLR07C5604GMRSL
QUANTITY
RLR07C5604GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C5604GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C5604GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C5604GMRSL
Related LinksRLR07C5, RLR07C5604GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C5604GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C5604GMRSL
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 0.05 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A 8-SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf