Vishay/Dale RN60C9762BBSL
RN60C9762BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C9762BBSL
Brief Description
RES 97.6K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C9762BBSL.pdf
Availability of RN60C9762BBSL
QUANTITY
RN60C9762BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C9762BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C9762BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C9762BBSL
Related LinksRN60C9, RN60C9762BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C9762BBSL Details Description
Related parts for RN60C9762BBSL
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0504 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 50VDC RAD datasheet.pdf
2POS ECONOSEAL PLUG HSING SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
270UF 400V 35X30MM 85C 5000H datasheet.pdf