Vicor Corporation V150C5M100BL2
V150C5M100BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V150C5M100BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V150C5M100BL2.pdf
Availability of V150C5M100BL2
QUANTITY
V150C5M100BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150C5M100BL2
Internal Part NumberEIS-V150C5M100BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency82.7%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150C5M100BL2
Related LinksV150C5, V150C5M100BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150C5M100BL2 Details Description
Related parts for V150C5M100BL2
CONN TERM BLOCK E16 TS35 KRG BN datasheet.pdf
HDR RA DR .100 TP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT 2MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 25PC datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf